Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/rteknikc/www.profeser.com/wp-content/plugins/1revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 258
Auer Arıza Kodları – PROFESER
+90 212 442 42 00
trende
trende

Auer Arıza Kodları

Auer Kombi Arıza Kodları

Auer kombilerde ısınma problemi teknik servisin sıklıkla karşılaştığı sorunlardandır.  Isınma sorunun farklı nedenleri olmakla beraber bazı Auer kombi arıza kodları ve açıklamaları şu şekilde sıralanabilir:

·       Auer Kombi hata kodu- 101: Görüntüde bu kod ekrana geldiği zaman kombinin aşırı ısınma sorunu yaşadığına işarettir.  Bu gibi durumda yapılması gereken tek şey kombiyi kapatmak ve servis çağırmaktır. Teknik servis geldikten sonra sorunu gidermek üzere ilk müdahaleleri yapar, tesisat dönüş filtresini temizler ve parça değişimi gerekirse gerekli müdahaleyi yapar.

·       Auer Kombi hata kodu- 501: 501 hata kodu, kombinin ateşleme sorunu olduğunu ifade eder. Alev olmadığı anlamına da gelebilir.  Alev almamasının farklı nedenleri olabilir. Bunlardan bazıları: Gaz olmaması, gaz armatür arızası, çakmak arızası, iyonizer arızası, fan çalışma sisteminde bozukluk, su olmaması, elektronik kartta arıza olması ve reset düğmesi basılmaması gibi nedenlerden meydana gelebilir. Sorunların kısa sürede çözümü için kombi servisi başvurusunda bulunmanız önerilir.

·       Auer Kombi hata kodu 103-104-105-106-107: Kombide yetersiz dolaşım sorunu olduğunda bu kodlar ekranda görülebilir. Tesisat borularında kombi işlevinin verimli olmadığına işaret eder. Servis aranmalı, bilinçsiz müdahale yapılmamalıdır.

·       Auer Kombi hata kodu- 601: Egzoz dumanı tahliye sisteminde sorun olduğunda bu kod görüntülenir. Son derece ciddi bir arızadır ve önem derecesi yüksektir, kombi kapatılmalı, servis aranmalı ve çözüm sağlanana kadar kullanılmamalıdır.

·       Auer Kombi hata kodu 305-306-307: Elektronik kart arızası olduğu zaman bu kod numaralarından biri görüntülenir. Kart değişimi gerekir ve servis aranmalıdır.

·       Auer Kombi Hata Kodu 607-677: Ana kart arızası olması halinde bu kodlar görülebilir. Eğer kombi firmasından garantiniz varsa, değişim talep edebilirsiniz. Şayet değişim şansı yoksa, gereken teknik işlemlerin yapılması adına servise başvuru yapılmalıdır. Temel bir sorun olduğu için önemli bir değişimdir.

Auer Kombi Arıza Çeşitleri ve Bazı Öneriler

Auer kombi arıza çeşitleri ve meydana gelen sorunlardan bahsetmek gerekirse şu sıralama yapılabilir.:

1-     Kombi çalışmaması: Bu durumda kombi içindeki suyun azalmış olması muhtemeldir. 1,5 altındaki göstergelerde suyun tamamlanması gerekir. Çalışmama durumunu diğer olasılıkları şöyledir:

·       Elektrik enerjisinin gelmemesi sorunu olabilir. Kombiyi çalıştıran, enerji sağlayan enerjinin yok olması hallerinde şartel kontrol edilmeli, elektrik hatlarında sorun olup olmadığına bakılmalıdır.

·       Gaz vanası kapalı konumdaysa çalışmayabilir.  Bu durumda açık konuma getirilir.

·       Elektrik sorunlarına bağlı olarak kombi arıza meydana gelmiş olabilir. İkaz lambası kontrolü sağlanmalıdır.

·       Kombi anahtarı kapalı konumda olabilir.  Ön paneldeki konum açık olmalıdır.

·       Kombi ateşleme yapmadığı için çalışmayabilir. Şayet gereken tüm müdahaleleri yapmanıza rağmen soru oluşuyorsa servisten destek istenmelidir.

2-     Kombi çalışması ancak ısıtmaması sorunu:

·       Düşük radyatör derecesi olması nedeniyle ısıtmıyor olabilir.

·       Radyatör dönüş borusu filtresinde kirlenmeden dolayı ısıtmıyor olabilir. Filtre temizliği gerekir.

·       Radyatör bakımının rutinlerinde aksama olması nedeniyle ısıtma sorunu olabilir. Servisten destek alınarak gereken bakım sağlanmalıdır.

·       Kombide yer alan ısıya duyarlı parçalarda bazı sorunlar meydana gelmiş olabilir.

·       Radyatörlerin kapalı olması nedeniyle kombi ısıtma sorunu görülebilir. Servis öncesinde alt ve üst vana açık konumda olmalıdır.

3-     Kombinin sıcak su vermiyor olması sorunu: Bu gibi hallerde gereğinden fazla açılan su durumu görülebilir. Ayrıca kombinizi kış ayarında açtığınızda da bu sorun görülebilir.  Açılan su miktarını azalttıktan sonra kombinin konumunu yaza çevirmeniz önerilir. Sorun devam ederse servisten yardım istenir.

4-     Kombinin patlamalı yanması sorunu: Bu sorunun yaygın nedeni zamanında ateşleme yapılmamasıdır. Zamanında ateşleme olmadığı zaman gaz birikir ve ani tutuşma sonrasında bu sorun meydana gelir. Yıllık bakım yapılması ile meydana gelen sorunun çözümü mümkündür.

5-     Kombinin çok ses çıkarması: Kombinin çok ses çıkarması sorununda farklı nedenler görülebilir:

·       Fan motorunda problem söz konusu olabilir.

·       Pompa motoru sorunu nedeniyle olabilir.

·       Kombi haznesinde yer alan suda hava olduğu için ses çıkarıyor olabilir.

·       Üç yollu vana- sıcak su ve petek ısıtma sistemini ayrıştırıcı parçalarda sorun olabilir. Bu gibi hallerde servis müdahalesi önerilir.

6-     Kombi su akıtması sorunu: Bu sorunun yaygın görülen nedeni şöyledir: Kombi suyunu 1,5 bardan daha fazla doldurursanız akıtma sorunu meydana gelebilir. Normal değer belirtilen kriterdir. Bu fazlalığı boşaltarak sorunu çözmeye çalışınız. Yine de akıtmaya devam ediyorsa servis müdahalesi için taleplerinizi iletiniz.

7-     Radyatör ısınma sorunu: Sıcak suyun açılması sonrasında radyatörde de sorun meydana geliyorsa, bu durumda üç yollu vana, yani ayrıştırıcı parçasının özelliğini kaybetmesi muhtemeldir. Kısa sürede servis müdahalesi önerilir.

Kombi Arızalarında Acil Çözüm Almanın Önemi

Kombilerin ev ve iş yerlerinde ısıtma, sıcak su gibi ihtiyaçları karşılamak için özel bir sistemi vardır. Bu sistem doğal gaz ya da LPG ile çalışır.  Mekanizmada yer alan iki taraflı kulanım sayesinde farklı amaçlar için kulanım avantajı sağlar. Ancak makinede meydana gelen teknik sorun hayatınızda olumsuz etkilere neden olur.  Soğuk iklimli alanlarda yaşayanlar için bu etki daha fazla hissedilir. Bunun dışında sıtma işlemini sağlayan sistemde gaz kaçağı gibi ciddi bir sorun olması büyük sorunlara neden olabilir.  Bu durum sık görülmeyen ancak görüldüğünde de ciddi sorunları beraberinde getiren bir durumdur. Yani bir sorun olduğunu hissettiğinizde ve bunun belirtilen kodlar dışında meydana geldiğini düşündüğünüzde hemen bulunduğunuz mekânı havalandırmanız, kombiyi kapatmanız ve herhangi bir ateş yakmamanız önerilir. Daha sonra servisi arayarak sorunun çözümü için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca her türlü kombi sorunu için bilinçsizce bir müdahalede bulunmaktan kaçınmanız daha büyük sorunların önlenmesi için hassasiyet gerektiren bir durumdur.